Sztuczna inteligencja na Twojej lekcji

with Brak komentarzy

Zostałam fanką sztucznej inteligencji. Dlaczego? Między innymi dlatego, że chętnie korzystają z niej uczniowie. I te chęci mogę wykorzystać, aby zrealizować cele moich lekcji, kształcić kompetencje kluczowe i przygotować ich do bezpiecznego i efektywnego korzystania ze sztucznej inteligencji.

Nie zabronimy korzystania ze sztucznej inteligencji

W sumie to możemy zabronić. Ale nieskutecznie. I na dodatek po co? By zabronić uczniom korzystania z narzędzia, z którego w przyszłości będą musieli korzystać? I to dobrze?

Dlatego warto od czasu do czasu zaplanować lekcję, na której nasi uczniowie będą musieli z niej skorzystać.

Czego mogą nauczyć się moi uczniowie na lekcji, na której korzystają ze sztucznej inteligencji:

  • wyszukiwania informacji
  • zadawania precyzyjnych pytań 
  • interpretowania odpowiedzi generowanych przez sztuczną inteligencję i oceny ich wiarygodności
  • wykorzystywania materiałów stworzonych przez sztuczną inteligencję tak, by poprawnie wykonać zadanie

Zadania dla uczniów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Plakat/infografika

Zadaniem uczniów jest przygotowanie infografiki/plakatu na zadany temat. Oczywiście praca uczniów może być wykonana zarówno na komputerze, jak i ręcznie. W tym zadaniu istotny jest sposób zebrania informacji. Uczniowie mogą je uzyskać, korzystając ze sztucznej inteligencji. Ciekawym rozwiązaniem jest najpierw wypracowanie pomysłów grupy, a potem wygenerowanie ich przez sztuczną inteligencję.

Polecenie dla uczniów

Przygotujcie plakat o  5 sposobach oszczędzania wody w domu. Wszystkie zaprezentowane pomysły muszą być możliwe do zrealizowania natychmiast, bez dodatkowych nakładów finansowych. Co ważne, muszą być możliwe do zrealizowania przez Was samych. Do zebrania pomysłów wykorzystajcie sztuczną inteligencję np. ChatGPT.

Plakat wykonajcie na kartce formatu A2. Dowolną techniką. Praca musi zostać ukończona podczas tej lekcji.

 

Po wpisaniu w narzędzie sztucznej inteligencji polecenia: podaj 5 sposobów na oszczędzanie wody w domu, pojawią się pomysły, które nie będą spełniały wszystkich kryteriów np. będą wymagały pomocy hydraulika przy naprawie cieknących kranów. 

Pomysły, które uzyskają muszą przeanalizować. Mogą je dostosować do podanych kryteriów. Mogą również zadać bardziej konkretne polecenie. Niewątpliwie będą dyskutować zarówno nad tematem, jak i nad metodami uzyskania odpowiednich podpowiedzi.

Gra dydaktyczna

Zadaniem uczniów jest zaprojektowanie i wykonanie gry dydaktycznej na zadany temat. Pierwszą lekcję uczniowie poświęcają na projekt, zaplanowanie działań i przydział zadań. Na 2. lekcji wykonują grę i ją testują lub prezentują

Polecenie dla uczniów

Zaprojektujcie prostą grę dydaktyczną (planszową, karcianą) o podboju kosmosu. Wykonajcie i zaprezentujecie ją na następnej lekcji. Do zebrania pomysłów wykorzystajcie sztuczną inteligencję np. ChatGPT.

Po wpisaniu w np. ChatGPT polecenia: stwórz grę o podboju kosmosu, uczniowie uzyskają zbyt wiele ogólnych pomysłów. Niektóre z nich nie będą możliwe do wykorzystania. Niektóre wykorzystują dopiero jak podrążą, dopiszą kolejne polecenia

Przy tym zadaniu uczniowie muszą pracować ze sztuczną inteligencją na dwóch płaszczyznach:

  • samym projekcie gry: wyglądu, zasad, przebiegu
  • zadań do wykonania w grze dotyczących podboju kosmosu. To nie będzie łatwe zadanie. Muszą być dopasowane do wieku graczy.

Eksperymentowanie ze sztuczną inteligencją, zadawanie pytań, dążenie do osiągnięcia celu zgodnego z kryteriami jest nie tylko kształcące. Dla uczniów to świetna zabawa. W końcu „legalnie”  korzystają na lekcjach ze sztucznej inteligencji.

Jeżeli interesujesz się zastosowaniem sztucznej inteligencji w nauczycielskiej pracy, przeczytaj inne moje teksty.

Wakelet, czyli moja szafka z nauczycielskimi segregatorami

Zapytałam ChatGPT, kiedy kłamie.

Czy, a może jak korzystać ze sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja w pracy nauczyciela – generowani

I koniecznie zapisz się na mailową opowieść o sztucznej inteligencji. Otrzymasz ode mnie cykl maili z instrukcjami do narzędzi opartych na SI. Takich narzędzi, które ułatwią Twoje nauczycielskie życie.