Uczniowie, których teraz uczymy, przejdą na emeryturę w 2. połowie XXI wieku. Mój młodszy syn, który teraz jest w podstawówce, zostanie emerytem po 2070 roku!
Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak wówczas będzie wyglądał świat. Kim będą nasi uczniowie. Jakie zawody będą wykonywać? Jakich zawodów już nie będzie? Jakie się pojawią? Które zostaną w pełni zautomatyzowane?
I dla mnie, w związku z tym najważniejsze:
Co ze współczesnej szkoły im się przyda?
W jaki sposób ja przygotowuję ich do przyszłości? Nie tylko tej zawodowej?
Kreatywność często kojarzy się z artystami. To artyści są stawiani za przykład kreatywności. I za tych, którym kreatywność się przydaje. Ale przecież każdy z nas na co dzień też tworzy: planując swój dzień, robiąc makijaż, w kuchni, planując lekcje, organizując życie sobie, naszym bliskim …
- by być kreatywnym trzeba działać, robić coś konkretnego a dodatkowo nowego
- bycie kreatywnym wiąże się z robieniem czegoś praktycznego, np. w procesie rozwiązywania jakiegoś problemu, w projektowaniu, aktywnym uczestnictwie w kulturze, biznesie itp.
- nie można być kreatywnym, jeżeli się czegoś nie robi
- kreatywność = działanie i to odróżnia ją od wyobraźni, marzeń czy wizualizacji
- kreatywność to taka „stosowana wyobraźnia”
Można mieć predyspozycje osobowościowe do bycia kreatywnym. Cechą osobowości, która wiąże się z kreatywnością, jest otwartość na doświadczenie. Największy wpływ na naszą kreatywność ma jednak świat, w jakim wzrastamy:
- otwartość dorosłych na pomysły dziecka
- wzmacnianie poczucia wartości
- przebywanie w otoczeniu kreatywnych, ciekawych świata osób
- stymulowanie do zadawania pytań
Niewielu z nas ma w szkole czas na trening kreatywności. Ale przecież nasze lekcje mogą być tak zaplanowane, by kreatywnością mogło aż huczeć. To my możemy być tymi otwartymi, kreatywnymi i ciekawymi naszych uczniów i ich świata dorosłymi. Tymi, którzy wzmacniają i wierzą.
Dzisiaj bez pomysłu na lekcję. Będzie następnym razem. Ale możesz sięgnąć do wpisu o zabawie w poprawianie błędów.
Obejrzyj też cudowny filmik.
I ćwicz swoją kreatywność np. z Jackiem Kłosińskim, którego artykuł polecam.